0
0

چطور برای امتحان نهایی شیمی بخوانم؟

290 بازدید

از آن جایی که امتحانات نهایی اغلب به صورت سراسری برگزار می‌گردد و دبیر درس شیمی دانش‌آموز، طراح سوالات امتحان نهایی شیمی نمی باشد، لازم است فرد به صورت کامل تمام مباحث کتاب درسی را مورد مطالعه قرار دهد چرا که کتاب درسی بهترین منبع برای امتحانات نهایی می‌باشد. شما باید تمامی مطالب حفظی کتاب را کلمه به کلمه حفظ باشید.

در درس شیمی قیدها بسیار اهمیت دارند، برای مثال اغلب عناصر فلزی در سمت چپ و میانه جدول هستند با این جمله که همه عناصر فلزی در سمت چپ و میانه جدول هستند کاملاً متفاوت است، در واقع قید “همه” تاکید دارد که این جمله استثناء ندارد اما جمله اول با قید “اغلب” تاکید دارد که در جدول تعداد کمی عناصر فلزی وجود دارند که در سمت راست جدول تناوبی قرار دارند اگر شما این جمله را “موشکافانه” مطالعه نکرده باشید طراح سوال با قرار دادن قید همه به جای اغلب و فقط با این تغییر از شما می‌خواهد که صحیح یا غلط بودن این جمله را با ذکر دلیل توضیح دهید و اگر در زمان مطالعه با دقت بالا و موشکافانه این جمله را بررسی نکرده باشید به احتمال زیاد پاسخ شما درست نخواهد بود. در این میان تشخیص جملات مهم کتاب از میان متن آن بسیار حائز اهمیت است. متاسفانه درسنامه کتاب‌های کمک آموزشی اگرچه می‌تواند در آموزش یک مفهوم کمک کند اما در تشخیص جملات مهم کتاب درسی کاملاً ناموفق است. راه حل این مسئله یا برجسته کردن متن کتاب درسی با کمک معلم یا مدرس است و یا داشتن جزوه مناسبی است که با حذف مطالب غیر ضروری کتاب بتواند تمامی جملات مهم کتاب، شکل‌ها، نمودارها، تصاویر و جدول‌ها را به صورت یک پکیج کامل در اختیار دانش‌آموز قرار دهد.
در امتحان نهایی درس شیمی مسئله سهم حداکثر 20 درصدی در نمره کل دارد و سطح سوالات مطرح شده در سال‌های اخیر نشان می‌دهد که دانش‌آموزان با تسلط بر مسائل سطح متوسط می‌توانند تمامی مسئله‌های امتحان نهایی را پاسخ دهند چون درجه سختی مسائل مطرح شده در امتحان نهایی درس شیمی پایین تر از سطح مسائل کنکور است. دانش‌آموزان باید بدانند که در امتحان نهایی درس شیمی سهم مسئله بسیار کمتر از سهم مفاهیم و حفظیات است که این مسئله در سوالات کنکور کاملاً برعکس است بنابراین توصیه می‌شود برای کسب نمره مناسب در درس شیمی حتماً روی مفاهیم، نمودارها و جملات مهم کتاب تسلط کافی داشته باشید.
در امتحان نهایی جدول تناوبی، پتانسیل الکترودی نیم واکنش‌ها و واکنش‌های شیمیایی در صورت نیاز در هر مسئله یا در صفحه آخر سوالات ارائه خواهد شد بنابراین نیازی به حفظ کردن آن‌ها برای امتحان نهایی نیست.
فراموش نکنید که هنگام مطالعه‌ کتاب باید به تمام مفاهیم و تعاریف، فرمول‌ها، اعداد، جدول‌ها، نمودارها، تصاویر و حاشیه‌های مهم، توجه ویژه ای داشته باشید. بخش‌های “آیا می‌دانید” و “تفکر نقادانه” در امتحان نهایی مطرح نخواهد شد بنابراین زمان مطالعه را به آن‌ها اختصاص ندهید.
بعد از مطالعه کتاب و جزوه و رعایت نکات گفته شده ، می‌بایست حل مسئله را شروع نمایید. با حل کردن سوالات متنوع می‌توانید و البته با تمرکز بر سوالات امتحان نهایی سال‌های قبل میزان یادگیری درس شیمی خود را بسنجید و با سطح سوالات امتحانی درس شیمی آشنا شوید. قابل ذکر است که کسب نمره مطلوب در امتحانات نهایی بسیار مهم است زیرا نمرات بهتر، معدل را بهبود می‌بخشد و معدل سال نهایی در کنکور سراسری نیز تاثیر دارد. در صورت داشتن هر گونه سوال در این رابطه می توانید با مجموعه کهکشان دانش تماس حاصل فرمایید.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://kahkeshandanesh.ir/?p=404
اشتراک گذاری:
مصطفی علمی
عاشق علم و دانش خصوصاً دانش کامپیوتر و فناوری اطلاعات هستم، در این سال ها تجربیات زیادی کسب کردم و خیلی علاقه دارم تا تجربیاتم رو به دیگران انتقال بدم.
مطالب بیشتر
برچسب ها:

نظرات

0 نظر در مورد چطور برای امتحان نهایی شیمی بخوانم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.