0
0

فیزیک چیست؟

348 بازدید

فیزیک علم آشنایی با پدیده های طبیعی و کشف ارتباط بین آنهاست. به طور مثال بعد از درک موضوعاتی مانند جرم، زمان، سرعت و نیرو، درمی یابیم که با وارد آمدن یک نیرو به یک جسم با جرم مشخص سرعت جسم با آهنگ ثابتی شروع به تغییر می کند. کشف این ارتباط بین نیرو، جرم، زمان و سرعت سالیان درازی به طول انجامید و امروزه به نام قانون دوم نیوتن در فیزیک شناخته می شود. در فیزیک تلاش می شود تا رفتار پدیده ها در قالب روابط ریاضی بررسی شوند و به طور خلاصه باید گفت که اغلب رویدادهای پیرامون ما از یک الگوی ریاضی پیروی می کنند و فیزیک دانان به دنبال شناخت این الگو هستند. در نهایت باید گفت که هیچ فناوری بدون داشتن درک درست از قوانین فیزیکی حاکم بر آن پا به عرصه وجود نخواهد گذاشت.
فیزیک در سیر تاریخی خود به دو دسته فیزیک کلاسیک و فیزک مدرن تقسیم بندی شده است. نور هندسی، مکانیک، حرارت، سیالات و الکترومغناطیس از تقسیم بندی های رایج در فیزیک کلاسیک است. مکانیک، آن بخش از فیزیک است که به بررسی اثر نیرو و گشتاور بر اجسام جامد می پردازد و موضوع اصلی فیزیک پایه دوازدهم می باشد. آشنایی با میدان های الکتریکی و مغناطیسی، آثار و ارتباط بین آنها نیز موضوع علم الکترومغناطیس می باشد که در پایه یازدهم به طور مفصل به آن پرداخته می شود. درک انرژی، صورت ها و روش های انتقال آن نیز موضوع علم حرارت است که به همراه بررسی اثر نیرو بر سیالات (مایعات و گازها) در پایه دهم به دانش آموزان آموخته می شود. با پدید آمدن ابهاماتی در فیزیک ذرات بنیادی و همچنین فیزیک اجسام با سرعت های بسیار بالا و ناکامی فیزیک کلاسیک در توجیه این پدیده ها، مبانی فیزیک مدرن از اوایل قرن 19 پایه ریزی شد و تا به امروز پیشرفت های خارق العاده ای را در علم و فناوری ایجاد نموده است. مختصری از مباحث این بخش مدرن از فیزیک در فصول پایانی فیزیک دوازدهم آمده است.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://kahkeshandanesh.ir/?p=406
اشتراک گذاری:
مصطفی علمی
عاشق علم و دانش خصوصاً دانش کامپیوتر و فناوری اطلاعات هستم، در این سال ها تجربیات زیادی کسب کردم و خیلی علاقه دارم تا تجربیاتم رو به دیگران انتقال بدم.
مطالب بیشتر
برچسب ها:

نظرات

0 نظر در مورد فیزیک چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.