0
0

روش مطالعه درس فیزیک برای کنکور

281 بازدید

از چی میخوایم صحبت کنیم؟
فیزیک از جمله درس هایی محسوب میشه که تو رو با دست رد میکنه و با پا پس میکشه. تکلیف اکثر کنکوری ها با این درس روشن نیست. آدم نمیدونه باید این درس رو عاشقانه دوست داشته باشه و همیشه بذارتش رو فرق سرش و یا ازش دوری کنه. فیزیک یا با فصل هایی مثل مغناطیس و القا از آدم دلبری میکنه یا یهو با حرکت و دینامیک زهره ترک میکنه. ولی هرچی که هست میتونه شیرین باشه. فیزیک میتونه دقیقا مثل رنگین کمونی باشه که از تلاقی آسمون بارانی و آفتاب قبلش برای ما نمایان بشه. فیزیک میتونه مثل بوی بهار نارنج تو شب تاریک محل، محشر باشه. باید بدونی ازش چی میخوای، یعنی در اصل باید بدونی که خودت از خودت چی میخوای و فیزیک این وسط میتونه چه کمکی به تو بکنه. ولی مطمئن باش شاید اولش از مواجه با اون خجالت زده بشی و یا حس مثبتی نداشته باشی ولی هرچی جلوتر بریم، برای دیدنش لحظه شماری خواهی کرد.

قبل از همه شروع کن
یادم میاد اون موقع که خودم کنکور داشتم، مشاورم که اتفاقا از مشاور های نامی تهران بود، زیاد درباره تاثیر پیش خوانی برای من و مابقی کلاس صحبت میکرد. اینکه با خوندن روزنامه وار مطلب میتونی بهتر مبحث رو درک کنی و این حرفا. ولی نه تنها من، بلکه هیچ کدوم از بچه های کلاس گوششون به این حرفا بدهکار نبود. اما یک مرتبه خیلی اتفاقی مبحث نوسان فیزیک رو قبل از تدریس دبیر روخوانی کردم. اون لحظه هم دلم نبود این کار رو انجام بدم، اما برای اینکه حداقل پیش خودم شرمنده نباشم، تصمیم گرفته بودم یکبار امتحان کنم. به جرات اعتراف میکنم که نتیجه برخلاف تصور من عالی شد.

منی که اکثر کلاس های فیزیک برام مثل محفل های شعرخوانی خواب آور بود، به شدت به این درس علاقه پیدا کردم. اولین مرتبه بود که برای پاسخ دادن به نمونه تست هایی که دبیر سر کلاس مطرح میکرد عطش زیادی داشتم. به این شکل نبود که کل مطالب رو با اون پیش خوانی 15 دقیقه ای از بر شده باشم، نه اصلا. بلکه در حدی بود که وقتی دبیر تدریس میکرد، انگار از قبل مطلب رو بلد بودم و برام تازگی نداشت. به زبان عامیانه، مطلب برام بی روح نبود.

انگار من و نوسان از مدت ها قبل با هم آشنا شده بودیم. احتمالا تا به همین جای کار هم از زبان خیلی ها این موضوع رو شنیدید که پیش خوانی مباحث جدید میتونه تاثیر خوبی در روند یادگیری شما داشته باشه. حقیقتا این موضوع واقعی است. کافیه یک مرتبه این قضیه رو امتحان کنی. اصلا هم شرایط خاصی برای اجرای این کار نیاز نیست. فقط به کتاب درسی فیزیک و 15 دقیقه زمان نیاز داری تا مطلب جدید رو که هنوز تدریس نشده، پیش خوانی کنی.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://kahkeshandanesh.ir/?p=402
اشتراک گذاری:
مصطفی علمی
عاشق علم و دانش خصوصاً دانش کامپیوتر و فناوری اطلاعات هستم، در این سال ها تجربیات زیادی کسب کردم و خیلی علاقه دارم تا تجربیاتم رو به دیگران انتقال بدم.
مطالب بیشتر
برچسب ها:

نظرات

0 نظر در مورد روش مطالعه درس فیزیک برای کنکور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.